معرفي شهر

معرفي شهر
 
یزد اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است. این شهرستان به دلیل وجود جاذبه های شغلی، رفاهی و تمرکز اداری، پرجمعیت ترین شهرستان این استان به شمارمی رود و با جمعیتی حدود چهارصد و پنجاه هزار نفر، تقریباً نیمی از کل جمعیت این استان را تشکیل می دهد. این شهرستان شامل دو بخش مرکزی و زارچ با شهرهای یزد،شاهدیه، حمیدیا و دهستان های فجر، فهرج، اله آباد و محمد آباد می باشد.
 
                                                                                          
 
شهر یزد:
یزد مرکز استان در فاصله ۶۷۷ کیلومتری تهران قرار دارد. شهر یزد یکی از هفت کلانشهر ایران (تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، یزد و اهواز) است. یزد به شهربادگیرها معروف است. به «شهر دوچرخه‌ها» و «شهر شیرینی» نیز شهرت دارد.
یزد ازشهرهای قدیمی ایران و از بهترین نمونه های شهرهای کویر به شمار میرود. در این شهر
همه چیز حکایت ازحرکت و زنده بودن محیط اجتماعی دارد. نام یزد معمولاً یادآور آثار هنری و اصیل است. تولیدات صنایع دستی یزد تا قبل از دوره ماشینی شدن صنایع، به دلیل کیفیت وبرخورداری از اصالت هنری دارای شهرت جهانی و هنوز هم به طور نسبی از کیفیت خوبی برخوردار است. ظرافت های به کار رفته در ساخت آثار هنری و معماری این منطقه در نوع خود بی نظیر بوده و از همین جهت دارای ارزش هنری فراوانی می باشد.
شهر يزد اينكدر هزاره سوم ، همسو با گسترش شهرسازي در عين حفظ سنت هاي معماري باستاني و بافت قديم ، اندك اندك در دشت يزد ، اردكان وسعت يافته است و به شهري با صنايع مدرن،پيشرفته و معادن بزرگ و موثر در توسعه كشور تبديل شده است كارخانه عظيم فولادآلياژي، فيبر نوري شهيد قندي، كارخانجات ماشينهاي نساجي غدير، بيمارستانهاي مجهز ومتعدد و نيروي انساني معتقد و متخصص، سرمايه هاي معنوي و مادي يزد هستند كه ضمن حفظ سنت گذشته، شهر يزد را در دل كوير، آباد و توانمند، پويا و در گستره توسعه حفظ ميكنند.
 

وجه تسميه:

یزد از شهرهای کهن ایران زمین است و در دوران هخامنشی و شاید پیش از آن وجود داشته و ((ایساتیس)) نامیده می شده است ، هَرفته (فرافر) و سریزد کنونی ، بازماندۀ آن هستند ، که در30 کیلومتری خاور شهر یزد قرار دارند.
در دوران ساسانیان ، استخر بزرگترین کورۀ فارس بود و ناحیه یزد ، بزرگترین ناحیه استخر به شمار می رفت و شهرهای مهم آن ، عبارت اند از : کفثَه میبد ، نایین و فهرج بود . در آغاز یزد ، نام ناحیه ای از استخر بود وشهر کنونی یزد ((کفثَه)) نام داشت ، امّا پس از آن که شهر ، یزد نامیده شد ، ناحیه بالا را ((کفثَه)) خواندند.
نامگذاری یزد وابسته به واژۀ ((یزش)) به معنای ستایش ونیایش درزبان پارسی میانه است وهمچنین گرفته شده از واژۀ یزدان یا یزتان نیز می باشد ، که معنی واژگانی آن پاک ، مقدس ، فرخنده ودرخور آفرین است وبه معنی ذات خدا هم آمده است . یزد ، یعنی آفرینندۀ خوبی ها ، پاکی ها و شهر خداست.
کفثَه ، به معنی زندان یا شهر کوچک می باشد و منسوب به زندان ذوالقرنین سکندر است . گفته اند هنگامی که شماری از بزرگان ایران درری علیه اسکندر مقدونی برخاستند ، وی آنان را دستگیرکرد و همراه خود به فارس برد ، چون به یزد رسید ، زندانیان را درچاهی زندان کرد وآن محل را کفثَه نامید ، که به یونانی زندان است . پس از این که اسکندر یزد را ترک گفت ، نگاهبانان به کمک زندانیان به آبادانی و عمران یزد همّت گماشتند.
پس از برآمدن اسلام و گرایش مردم یزد به دین اسلام ، عنوان (( دارالعباد )) یا (( دارالعباده )) به این شهر داده شد ، زیرا علاءالدوله کالنجار، از ملکشاه سلجوقی تقاضای حکومت یزد را کرده بود ، تا درآنجا به عبادت بپردازد . احمد کاتب ، تاریخ نگار یزدی سدۀ 9ه.ق ، درکتاب تاریخ جدید یزد ، می نویسد