نشست مشترک شهردار یزد با سفیر اوکراین

نشست مشترک شهردار یزد با سفیر اوکراین

نشست مشترک شهردار یزد با سفیر کشور اوکراین در ایران با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه های اقتصادی، تجاری و شهری در خصوص موضوعات مختلف گردشگری، حمل و نقل هوایی، ریلی و شهری، کشاورزی و همچنین ایجاد تصفیه خانه فاضلاب محلی برگزار شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد - جمال الدین عزیزی در دیدار سرگئی بوردیلیاک سفیر کشور اوکراین با وی، ضمن خوش‌آمدگویی به معرفی شهر میراث جهانی یزد پرداخت و خواستار توسعه روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی با کشور اروپایی اوکراین شد.

شهردار یزد در این نشست با اشاره به ثبت جهانی یزد و مشترکات فرهنگی شهرهای تاریخی یزد و لِویو، خواستار برقراری رابطه خواهرخواندگی میان این دو شهر میراث جهانی شد.

وی همچنین خواستار افزایش زمینه‌های گردشگری و حضور گردشگران بیشتر از کشور‌های اروپایی به خصوص اوکراین در یزد شد.

عزیزی با اشاره به دارا بودن یزد به بندر خشک، بر افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی و استفاده از ظرفیت های بازرگانان دو کشور از طریق خطوط ریلی تاکید کرد.

شهردار یزد همچنین با اشاره به بین المللی بودن فرودگاه یزد، خواستار برقرای خط هوایی بین المللی مستقیم با اوکراین شد و خاطر نشان کرد: با پیگیری های انجام شده با وزارت راه و شهرسازی، موافقت اولیه صورت گرفته و امیدواریم شرکت هواپیمایی اوکراینی این کار را انجام دهد.

وی در این نشست به مذاکرات خود در سفر ماه گذشته به کشور اوکراین با مدیران شرکت الکترون که در زمینه تولید ناوگان حمل و نقل عمومی از قبیل اتوبوس و خودروهای های برقي تولید می نماید، به بحث و تبادل نظر پرداخت.

عزیزی همچنین در خصوص ایجاد تصفيه خانه محلي فاضلاب که در يك فضاي كم و بدون هيچ بو و آلودگي محيطي، فاضلاب بیش از ٥٠٠ خانوار را تصفيه مي كند گفتگو کرد و تصریح نمود: استفاده از تصفيه خانه هاي محلي، می تواند راه حل اقتصادي و مناسبي براي شهر میراث جهانی يزد به ویژه بافت تاريخي باشد.

شهردار شهر جهانی، شهر یزد را منطقه ای مناسب برای سرمایه گذاری شرکت های اوکراینی اعلام و خواستار توسعه مراودات فی مابین اقتصادی و تجاری شد و اظهار امیدواری کرد: سفیر اوکراین، ظرفیت های متنوع و فرصت های سرمایه گذاری این منطقه برای فعالین اقتصادی کشور اوکراین معرفی کند.

سرگئی بوردیلیاک سفیر کشور اوکراین در ایران نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی در خصوص سفر به شهر میراث جهانی یزد، این شهر را شهری بی نظیر و زیبا توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه به تمام شهرهای ایران سفر کرده ام ولی هیج کجا همانند شهر یزد زیبا ندیده ام.

وی با استقبال از پیشنهادات شهردار یزد در خصوص همکاری های دوجانبه از قبیل توسعه روابط گردشگری، افزود: تا پایان سال جاری میلادی با اضافه شدن پرواز پایتخت اوکراین به شیراز، اصفهان و تبریز تعداد، پرواز ها از 5 پرواز به ۱۰ پرواز افزایش می یابد که امیدواریم بتوانیم یکی از این پروازها را به شهر تاریخی یزد اختصاص دهیم.

بوردیلیاک با ابراز علاقه دولت اوکراین برای توسعه روابط همه جانبه با ایران، افزود: دولت فعلی اوکراین علاقه زیادی به توسعه روابط همه جانبه با ایران دارد و این موضوع درسفر رؤسای مختلف مشهود است.

سفیر اوکراین همچنین به موضوع خواهرخواندگی شهرهای دو کشور پرداخت و ابراز امیدواری کرد: سفارت اوکراین بتواند ارتباط خدمات گردشگری، کشاورزی، صنعتی، فنی و مهندسی و کل بخش خصوصی ایران را تقویت کرده و این مسیر را در جهت پیشرفت دو کشور تسهیل کند.

وی اوکراین را کشوری اقتصادی با محوریت کشاورزی دانست و تاکید کرد: این کشور به دلیل برخورداری از خاک سیاه و آب و هوای مناسب جزء رتبه های برتر تولید دانه و روغن آفتاب گردان و ذرت است.

بوردیلیاک امکانات حمل و نقلی اوکراین را بسیار مطلوب برشمرد و خاطرنشان کرد: شرایط لازم برای اعزام هیات‌های تجاری بین دو کشور وجود دارد.

اوکراین به مرکزیت کیف از کشورهای اروپای شرقی است که از شرق با روسیه، در شمال با بلاروس از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان و از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم‌مرز است.

گزارش تصویری را از اینجا ببینید

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.