عملیات اجرایی طرح مسیل شهر یزد آغاز شد

عملیات اجرایی طرح مسیل شهر یزد آغاز شد

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری یزد یكي از تاكيدهاي شهرداری را جلوگيري از ساخت و ساز در بستر مسيل ها و حريم رودخانه ها عنوان کرد و از آغاز عملیات اجرایی طرح مسیل شهر یزد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری یزد - محمود دهقان از آغاز عملیات اجرایی طرح ساماندهی مسیل شهر یزد خبر داد و افزود: شهرداری یزد تاكيد دارد نسبت به ساماندهي عوامل خسارت آفرين سيل مانند ساخت و سازها در بستر طغياني روخانه و حريم و مسيل، يكبار براي هميشه اقدام كند، زيرا اين مساله مورد تاكيد مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري است.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری یزد خاطر نشان کرد: شهرداری در كنار مردم است تا با تعامل و مشاركت به صورت هماهنگ و يكپارچه، بتوان چالش هاي سيل را به يك فرصت سازندگي و پيشرفت تبديل شود.

دهقان احیا مسیر رودخانه یزد را یکی از وظایف مهم مدیریت شهری دانست و اظهار داشت: باید با کمک شهرداری و دستگاه‌های دولتی مسیر رودخانه یزد پاک‌سازی و تخلیه‌شده و از آن رفع تعرض شود تا حداقل بخشی از این مسیل تاریخی که می‌تواند سیلاب یزد را مدیریت کند، دوباره کارایی پیدا کند.

وی با بیان اینکه شهرهای تاریخی ما در برابر پدیده‌های مخرب طبیعی به نحوی طراحی‌شده بودند که در مواقع بحران کمترین آسیب متوجه شهر باشد، گفت: برای مثال در شهر یزد نیز برای دفع خطر سیلاب‌ها مسیر رودخانه اصلی شهر یزد (مسیل) طراحی‌شده که سیلاب‌ها و طغیان‌های فصلی در داخل آن هدایت‌شده و حجم این مسیر نسبت به شهر تاریخی یک حجم تعریف‌شده‌ای بود که تقریباً شهر را در برابر سیلاب محافظت می‌کرده است.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری یزد افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته علی‌رغم توسعه شهر این مسیل توسعه پیدا نکرده و بر عکس توسط برخی دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی مسدود یا حریم آن مورد تعرض واقع‌شده‌اند و امروز بخش قابل‌توجهی از این مسیل مسدود بوده و نگرانی جدی را به وجود آورده است.

دهقان اضافه کرد: شهرهای کنونی در کشور بی پناهند و آمادگی مقابله با بحران‌ها را ندارند و این شهرها در حالت عادی هم در بحران‌اند چه برسد به زمانی که رخدادی طبیعی نیز مزید بر علت شود.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر آن، شهرداری به دنبال این است که در صورت احیا این مسیل، طرح ساماندهی و بازپیرایی آن به‌عنوان جاده سلامت، مسیر پیاده و دوچرخه اجرا کند چرا که در عموم مواقع سال این مسیر قابلیت استفاده این‌چنینی را دارد، در مرحله بعد ساماندهی و طراحی بازپیرایی آن صورت گرفته تا برای استفاده عموم مورداستفاده قرار گیرد.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری یزد با تاکید بر اهمیت اجرای این طرح؛ گفت: با توجه به بارندگی ها و سیل های اخیر، جلسات متعددی در خصوص رفع خطر سیلاب تشکیل شد و در نهایت با پیگیری های ستاد مدیریت بحران استانداری یزد، لزوم احیای مسیل های موجود مورد بحث و بررسی قرار گرفت که طراحی پروژه توسط معاونت شهرسازی و معماری انجام و معاونت امورزیربنایی و حمل و نقل نیز مجری طرح شد.

دهقان اقدامات انجام شده در این مسیل را به شرح ذیل عنوان نمود:

·         حصارکشی با لوله و ورق برای تجهیز کارگاه : 400 متر

·         بسترسازی : 2400 مترمربع

·         پی کنی زیر دیوار: 64 مترمکعب

·         شفته ریزی زیر دیوار: 25 مترمکعب

·         خاکبرداری: 400 مترطول ( 15600 مترمکعب)

·         اجرای فنداسیون دیوار مسیل: 120 مترطول

·         هماهنگی با شرکت های حفار بابت جابجایی تاسیسات

·         برگزاری استعلام خرید باکس های بتنی    

وی عرض بستر رودخانه را 12 متر و گذرهای دو طرف بستر بعد از آزادسازی را  8 متر عنوان کرد.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.